Kas rekomenduoja?

Ingos Liutkevičienės straipsnis „Alergijos prabanga“

Žurnalas „Verslo klasė“, Liepa 2007

– Jautrumas namų dulkėms, pažymi medikė, ėmė reikštis tuomet, kai dauguma žmonių įsigijo sovietmečiu gamintus dulkių siurblius. Žmonės nustojo nešti į lauką kilimus, pamiršo vėdinimą gryname ore. „Tik dabar atsirado kokybiškų siurblių, o ankstesnieji pro vieną galą siurbdavo, pro kitą tas pačias dulkes išleisdavo smulkių dalelių pavidalu, o tokios įkvėpiamos dar giliau“. – Vakarų Europos šalyse alergijos kamuoja 35 procentus gyventojų.

Garsių Lietuvos kolekcionierių Edmundo ir Janinos Armoškų galerija prižiūrima ekologiška valymo sistema Hyla

Armin Veh

Štutgarto (Vokietija) futbolo klubo VfB Stuttgard treneris

„Pagaliau savo namuose galiu giliai įkvėpti!“ „Oro ir patalpų valymo sistema HYLA yra paprasta ir kartu originali“

Marjan Tareilis, UAB „Mylidos reklama“ savininkas, HYLA sistemos ilgametis vartotojas

„Savo firmai nupirkau šią sistemą pirmiausiai galvodamas apie dirbančiųjų sveikatą. Kai valytoja išvalo mūsų patalpas su Hyla, labai pagerėja oras, nebedirgina dulkės ir nemalonūs kvapai (patalpose sandėliuojami popieriai, daug kompiuterių). Antras privalumas, kurį įžvelgiu, kaip įmonės vadovas, kad nusipirkau daiktą, į kurį daugiau nebereikia nieko investuoti (jokių filtrų keitimo). Valytojos irgi džiaugiasi, nes HYLA sistema paprasta naudotis, o rezultatas akivaizdus“.

Audronė Juočienė, pulmonologė

(Kauno Medicinos Universiteto klinikos) HYLA sistemos savininkė

Pagrindiniai alergenai namuose – dulkių erkės, pelėsiniai grybeliais ir cheminiai preparatai. Alerginės reakcijos Lietuvoje diagnozuojamos 1-3 % vaikų ir 4 % suaugusiųjų. Svarbiausias erkių alergenas yra jų išmatose.

Dauguma žmonių mano, kad vaikai iš alergijos „išauga“ arba alergijas sukelia laikini veiksniai, pvz., naminiai gyvūnai. Iš tikrųjų mažiausiai 50 procentų alergijų gyvūnams, žiedadulkėms ir dulkių erkėms išlieka suaugusiems žmonėms. Be to, mokslininkai nustatė, kad maždaug 6–12 proc. gyventojų yra alergiški namų dulkėms, dažnai to net nežinodami, ir kasmet šis procentas tik didėja. Dulkių erkės kaip pagrindinis alergenas namuose jautresniems žmonėms sukelia alergines reakcijas, kurių pasekmė – rinitai, dermatitai, egzemos ar bronchų astma. Negyvų erkių liekanos ir pačios erkės gali būti alergenu žmogaus kvėpavimo takams, per kuriuos jos įkvepiamos su dulkėmis į plaučius. Todėl šioms erkėms yra labai jautrūs bronchine astma sergantys žmonės.

Kaip jas išnaikinti? Erkes galima išnaikinti pasirenkant tinkamas namų priežiūros priemones (ekologiškus valymo skysčius ir pan.). Patalynės, pagalvių ir čiužinių įvilkimas į sintetinius užvalkus sumažina erkių kiekį. Čiužinius, kuriuose ypač gausiai kaupiasi dulkių erkės, galima apdoroti specialiais dezinfektantais. Skalbimas 20 min. +60 C temperatūros vandenyje visiškai sunaikina, o skalbiant šaltame, žūsta apie 90 % gyvų erkių. Tiesioginiai saulės spinduliai efektyvūs tik tada, jei patalynė ar kilimai laikomi ne trumpiau kaip 6 valandas.

Dulkių siurbimas siurbliais su filtrais nėra labai efektyvus kovojant prieš dulkių erkes. Patartina naudoti siurbimo aparatus, kuriuose dulkės ir alergenai siurbiami tik į vandenį, kaip vartotoja ir medikė, galėčiau rekomenduoti oro ir patalpų valymo sistemą HYLA.

Janina Miščiukaitė, dainininkė

Dainininkė