Naujienos

Matomos ir nematomos dulkės. Jų pavojus žmogaus sveikatai

Namai – svarbiausia vieta: juose ilsimės, dirbame, atliekame įvairius namų ruošos darbus, leidžiame laiką vieni, su šeimos nariais ar draugais. Neretai juose praleidžiame didžiąją paros dalį, todėl labai svarbu užtikrinti ne tik estetiką bei jaukumą, bet ir komfortą bei švarą. Tik švarioje namų erdvėje galėsite būti saugūs ir kokybiškai leisti laiką. Vis dėlto, įgyvendinti šį tikslą nėra labai lengva, kadangi namuose – vietoje, kurią geriausiai pažįstame, mūsų tyko daug įvairių pavojų. Vienas iš jų – dulkės. Tačiau daugelis net nesusimąsto, jog neigiamą pavojų  žmogaus sveikatai darančios dulkės nebūtinai yra pastebimos akimis. Pasirodo, kiekvieno iš mūsų namuose yra dulkių, kurių nei matome, nei jaučiame, tačiau jos vis tiek kelia pavojų mūsų sveikatai. Kokia jų kilmė, kaip su jomis kovoti ir išvengti neigiamo pavojaus savo bei aplinkinių sveikatai? Į šiuos klausimus atsakysime jau netrukus.

Prieš keliolika metų atliktos medicinos studijos parodė, kad įprastas buitines dulkes, kurias galime rasti ant paviršių kiekvienuose namuose, sudaro net 45 cheminės medžiagos. Taip pat tyrimai atskleidė ir dar vietą detalę: net 90 procentų mėginių (jie buvo paimti iš amerikiečių namų), buvo rasta kenksmingų cheminių junginių. Amerikiečių mokslininkai  šią situaciją apibūdino kaip chemikalų stovėjimo aikštelę kone kiekvienuose namuose. Tačiau baisiausia, kas gali nutikti dėl šios aikštelės  egzistavimo yra tas, jog šios kenksmingos medžiagos  per burną ar akis, patenka į mūsų organizmą. Mokslininkai taip pat pažymėjo, jog į vaikų organizmus šios medžiagos patenka kur kas greičiau bei dažniau, kadangi jie mėgsta žaisti tiesiog sėdėdami ant grindų, dažnai liečia ant grindų esančius žaislus ir pan. Be to, mažieji nėra tokie atsparūs  šiems nuodams,  kadangi jų imunitetas bei smegenys  tebesivysto.

Tyrimų metu taip pat  buvo nustatyta ir šių junginių kilmė. Pasirodo, kad tai – baldų, grindų, kiliminės dangos, elektronikos gaminių, grožio bei valymo priemonių dalelės. Susipažinkite su labiausiai paplitusiais:

  1. Ftalatai – tai cheminiai junginiai, kurie randami plastikiniuose gaminiuose, vinilo žaliuzėse. Taip pat jų yra ir kai kuriose aromatizuotuose kūno priežiūros priemonėse. Neigiamas ftalatų poveikis – reprodukcinės sistemos  bei hormonų sutrikimai.
  2. Aplinkos fenoliai – jie yra naudojami kaip konservantai gaminant šampūnus, losjonus, kosmetikos priemones bei kai kuriuos ploviklius. Jie taip pat neigiamai paveikia reprodukcinę bei hormonų sistemas.
  3. Antipirenai – naudojami gaminant baldus, kūdikiams skirtas prekes bei izoliuojant pastatus. Neigiamai paveikia ne tik reprodukcinę, hormonų, bet ir nervų sistemą.
  4. Kvapiosios medžiagos – jų gausu kvepaluose, kūno priežiūros priemonėse, kvapiose žvakėse bei oro gaivikliuose. Jų poveikis žmogaus sveikatai iki šiol dar nėra nustatytas.

Akivaizdu, kad  net būdami savo namuose,  negalime jaustis saugiai – juk čia slypi tiek daug mūsų sveikatai pavojingų junginių. Vis dėlto, tinkamai elgdamiesi, tikrai galime sumažinti  neigiamą poveikį žmogaus  sveikatai. Tai garantuosime, jei rūpestingai plausime rankas vandeniu bei muilu, naudosime namų valymo sistemas su natūraliu vandens filtru.

Rūpinkimės savimi ir savo namais – tuomet būsime sveiki, o laiką namuose leisti bus ne tik smagu, bet ir saugu.

Grįžti į naujienų sąrašą